
Идеен проект за склад


"… независимо, че през последните години планирането на дизайна се възприе от модерната индустрия като подход за намаляване на разходите, той така и не се превърна с ясна процедура. През дългите години на планиране аз плахо търсех някакъв модел, на който да се опра. Както повечето анализатори, по време на моите проекти, и аз се сблъсквах с проблема много от факторите, допусканията, физическите ограничения и поставените цели да остават неизяснени. Ето защо през цялото време аз се стремях да разработя универсална процедура за планиране на дизайна."
Ричард Мутер
Да се построи или реновира съществуващ склада може и да изглежда лесна задача, но ако не проектираме всичко внимателно, това може да ни коства превишаване на бюджета и още по-лошо, високи оперативни разходи за дълъг период от време.
Най-често срещаната ситуация е да се възложи на архитект и доставчик на стелажно оборудване да проектират оптимално разположение на различните помещения и оборудване от функционална гледна точка. Техните компетенции вероятно са много добри и ще доведат до много добри решения, но в областта, в която те са насочени. Те нямат за цел да проучат плановете за развитие на компанията през следващите 5-10 години, няма да се заинтересуват какви са спецификите на стоките, които ще се съхраняват и обработват, какъв е лийд тайма за доставки, кои са тесните места в процесите и т.н. Това не е тяхната задача и не е правилно да им се възлага.
Какво би могъл да ни спести и подобри правилният дизайн на един склад:
- Намаляване на инвестиционните разходи чрез по-добра утилизация на площите и следователно възможност за тяхното намаляване.
- Систематичният подход при планирането дава възможност да се вземат в предвид всички противоречия, които биха могли да възникнат и да се намалят до минимум. А това ще подобри цялостното представяне на новия склад,
- Залагане на високи стандарти за осигуряване на безопасни условия на труд. Тук не се визират законовите изисквания за осветеност, евакуация при авария, инструкции за работа с машини и др., а създаване на прав поток, избягване на натоварени „кръстовища“ и т.н.
- Планиране на максимална ергономичност при извършването на всички складови операции. Добрата ергономичност води до по-малка умора, което от своя страна повишава производителността
- Осигуряване на достатъчен капацитет за растеж или здравословно свиване на бизнеса в средно срочна перспектива.
- Намаляване на рисковете от допускане на грешки при комисионерите на поръчки.

Основният подход, който ние от Логистична Академия прилагаме при идейното проектиране е Систематичното проектиране на Мутер, известен още като : П-К-М-С-В анализ . Това е методология, която е разработвана и подобрявана повече от 50 години и е доказала своята ефективност. Абревиатурата : П-К-М-С-В произлиза от петте елемента, които Мутер нарича ключ към добрия дизайн, а именно:
.
Продукт – какви продукти ще се обработват и съхраняват, Как следва да се придвижват
Количества – какви количества и от коя продуктова група ще се съхраняват. Как ще се движат от зона в зона
Маршрути – какви ще са посоките на материалните потоци.
Време - Транспортно време, процесно
време, планово време. Трябва да се даде отговори на следните въпроси: Колко време е необходимо за транспорт, производство, планиране , изпълнение на поръчки т.н.?
Сервиз - какви ще са помощните дейности, които ще подпомагат основните операции – например информационни потоци поддръжка на машини и оборудване и др.
Разходите за изготвяне на идеен проект са може би най-ниските разходи в сравнение с всички други пера, които съпровождат едно строителство на склад, но могат да донесат значителни спестявания както по отношение изграждането, така и по време на функционирането на склада. Следва да се има в предвид, че последващо отстраняване на пропуски е често пъти скъпо начинание, а често пъти дори невъзможно